Dejvis: Istraživanja ruda kod Bora smo platili pola milijarde dolara
Ljubiša TRIFUNOVIĆ | 19. jul 2016. 18:15 |
Klif Dejvis, predsednik kanadske kompanije “Nevsun”, za “Novosti” O istraživanju rude bakra i zlata u okolini bora, čija prava poseduje njegova firma.
NALAZIŠTE Čukaru peki, kod Bora, potencijalno je jedno od najbogatijih ležišta bakra i zlata na svetu. Da u to nismo uvereni, svakako ne bismo, za otkup većinskog dela prava na istraživanje na tom prostoru do sada investirali približno pola milijarde dolara!
Ovo, u ekskluzivnom intervjuu za “Novosti”, ističe Klif Dejvis, predsednik kanadske kompanije “Nevsun”, koja je nedavno postala većinski vlasnik istražnih prava u rejonu Čukaru peki, kod Bora, gde su ustanovljeni početni resursi od 65 miliona tona rude, iz koje je moguće dobiti oko 1,7 miliona tona bakra i 98 tona zlata.
* Kako ste došli u posed većinskog vlasništva u projektu “Timok”?
– “Nevsun” je nedavno kupio kanadsku kompaniju “Rezervoar minerals” (RMC). Na taj način, indirektno smo postali vlasnik “Rakite”, preduzeća koje je bilo u vlasništvu RMC i američkog “Friporta”, i projekta “Timok”, kod Bora. Ukupna cena koju je platio “Nevsun” je oko 500 miliona dolara, uključujući i 135 miliona koji su plaćeni “Friportu”.
* Po preliminarnoj ekonomskoj studiji, projekat “Timok”je jedan od najznačajnijih resursa bakra i zlata na svetu?
– Tako je. Početni rezultati zaista ukazuju na to. Zbog toga je “Nevsun”, nakon što smo već investirali pola milijardi dolara u ovaj posao, nastavio sa detaljnim geološkim istraživanjima na ovom prostoru.
NE KOMENTARIŠEMO SUDSKI PROCES
* PROTIV “Nevsuna” potoje ozbiljne optužbe za kršenje ljudskih prava u vašem rudniku “Biša”, u afričkoj državi Eritreji? – Naša kompanija ne daje komentare dok traje sudski proces. Mi smo veoma zadovoljni svojim odgovornim i progresivnim pristupom ljudskim pravima. Rudnik “Biša” je prošao nekoliko nezavisnih procena o svom pristupu u pogledu ljudskih prava. Te procene su revidirane i rezultati su bili pozitivni.
* Koliko ćete investirati u nastavak geoloških istraživanja?
– Detalji planiranih aktivnosti u narednih nekoliko godina će se razvijati vremenom. Ali jasno je da mi želimo da unapredimo projekat. Sam pristup će zavisiti od nekoliko tehničkih faktora koji će biti utvrđeni u narednih 12 do 18 meseci. Planiramo da unapredimo projekat iz faze preliminarne ekonomske procene ka fazi preliminarne studije izvodljivosti, a potom i do studije izvodljivosti koja će u potpunosti biti prihvatljiva za banke. Još uvek je rano da se precizira koliko će biti potrošeno na istraživanja. Ali početna procena bi možda bila između 50 i 70 miliona dolara.
* Kada bi rudnik mogao da počne s radom?
– Rano je procenjivati sa sigurnošću kada bi rudnik mogao da počne s radom. Međutim, nakon ulaganja pola milijardi dolara za kupovinu projekta, u najboljem interesu “Nevsuna” je da brzo unapredi projekat. Ali ujedno to treba uraditi i na propisan i odgovoran način.
* Kakvu korist bi od otvaranja rudnika u okolini Bora imala država Srbija?
– Republika Srbija će imati dosta koristi. Od ekonomskog uticaja zbog zapošljavanja u rudniku, što je i najvažnije, ali i kroz višestruki efekat zbog nabavke proizvoda i pružanja usluga za potrebe potencijalnog rudnika. Ne treba zaboraviti ni to da bismo, ako dođe do otvaranja rudnika, bili u obavezi da plaćamo rudnu rentu, što je svota koja, definitivno, nije zanemarljiva.
* Pored američkog “Friporta” u projektu “Timok”, u drugom projektu u okolini Bora pod nazivom “Tilva” partner vam je “Rio Tinto”, jedna od najvećih rudarskih korporacija na svetu?
– “Nevsun” radi na zajedničkom projektu sa “Rio Tintom” na istražnim prostorima “Tilve”. Ovaj zajednički projekat je relativno skoro ugovoren i istraživačke aktivnosti su tek startovale početkom ove godine. Još je rano za bilo kakve rezultate, a ceo projekat finansira “Rio Tinto”.
Izvor: novosti.rs